Prechodová animácia | dovozyaut.sk
jún. 17, 2019

Najbizarnejšie cestné zákony

Najbizarnejsie cestne zakony - blog Dovoz aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Vo svete nájdeme rôzne bizarné cestné zákony, toto je výber zopár zaujímavých.

Náhradné okuliare
Ak sa nachádzate v Španielsku a potrebujete okuliare na diaľku, počas jazdy ich vždy musíte mať nasadené a navyše ich musíte mať zapísané aj vo vodičskom preukaze. Takýto zákon máme aj na Slovensku a dáva zmysel. Rovnako k veci pristupujú aj v Španielsku, ale s tým rozdielom, že tu zákon ukladá povinnosť mať v aute aj náhradné okuliare. Dôvod je taký, že keď sa ponáhľate a zabudnete si okuliare doma, v aute budete mať vždy rezervné. Na kurióznosti tohto zákona pridáva iba skutočnosť, že keď niekto potrebuje okuliare na to, aby zvládal bežný život, zrejme nebude šoférovať bez nich.


Púštanie volantu
Podľa Cyperského zákona by ste mali počas jazdy držať volant obomi rukami. Podľa dostupných zdrojov bolo cieľom zákonodarcov obmedziť vulgárne gestá vodičov, ktorí sa neboja stiahnuť okno a vystrčiť hroziacu päsť von z auta.


Zákaz sedieť v aute s opitým šoférom
Keď v Japonsku policajti zastavia vozidlo a zistia, že jeho vodič požil alkoholické nápoje, spoločne s ním budú niesť dôsledky aj jeho pasažieri. Nezmysel? Neprávosť? Nie, je to dobrý spôsob, akým prinútiť aj ostatných ľudí, aby dbali na dodržiavanie zákonov. Ako pasažier máte v Japonsku zákaz vyskytovať sa vo vozidle s opitým vodičom.


Čistota auta
V Rusku existuje povinnosť mať čisté auto a pokiaľ vás zastaví policajt so zlou náladou, môže vás za neprimerane zašpinené vozidlo pokutovať. Vzhľadom na množstvo videí z Ruska, na ktorých je očividne zachytených množstvo špinavých vozidiel, o praktickom uplatňovaní tohto zákona pochybujeme, ale za znečistené vozidlo môžete dostať pokutu vo výške dvetisíc rubľov, teda asi 26 eur. Na znečistené vozidla myslia aj slovenské zákony, znečistenie by nemalo brániť vo výhľade vodiča, nemalo by zakrývať evidenčné číslo vozidla alebo spôsobovať znečistenie okolia.


Dojdenie paliva
V nemecku je protizákonné aby vám na diaľnici došiel benzín. Možno si hovoríte, že čo je už toto za nariadenie, ale v konečnom dôsledku mu celkom rozumieme. Nemci zabráňujú prípadným problémom spojeným s úplným vyčerpaním palivovej nádrže tým, že skrátka zakázali jej vyčerpanie. V praxi to znamená povinnosť vstupovať na diaľnicu s dostatočne plnou nádržou a ostražitosť v sledovaní tabúľ informujúcich o vzdialenosti k nasledovnej čerpacej stanici.


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.