Prechodová animácia | dovozyaut.sk
nov. 10, 2020

Druhy svetlometov - Laser

Druhy svetlometov laserove - dovoz auta zo zahranicia | dovozyaut.sk

Síce sa LED svetlomety montujú do aút len pár rokov, Nemci prichádzajú s ďaľšou veľkou vecou v tomto sektore. A nie, netreba sa báť, že by vám takýto laser vypálil rohovku ako sa to zvykne hovoriť pri laseroch, ktoré sme nosievali na kľúčoch. Ako to teda funguje?

Tento systém využíva množstvo modrých laserových lúčov nasmerovaných do malej komory obsahujúcej žltý plynný fosfor. Tieto látky poznáte napríklad z filmov, kde sa lámu paličky so svetlom „fosforeskujúcim“ alebo „žiariacim v tme“.

Technicky ide o nesprávne pomenovanie, pretože samotný fosfor žiari „chemiluminiscenciou“. Neuchováva svetlo štýlom, že ho uvoľňuje neskôr. Tento žltý fosfor je v podstate nečistý biely fosfor - ktorý sa používa bežne v armáde napr. stopovacie náboje a zápalné bomby. Súvisí to aj červeným fosforom, ktorý sa používa v zápalkach. Tesne po šrtnutí zápalky vidíme pár milisekúnd silno žiariacie biele svetlo.

V skutočnosti teda nevidíte priamo svetlo z laseru; pozeráte sa na žiariaci fosfor, ktorý svoju energiu získava z laseru a tým pádom vrhá žiariace svetlo na cestu pred nami.

Tieto druhy laserových svetiel dokážu všetko, čo dokáže LEDka a vyprodukujú 1 000-násobok svetla pri použití len polovice energie, čo LEDky. Takže aj keď môžu byť LED diódy oveľa menšie, laserový svetlomet môže byť ešte oveľa menší.
Tieto svetlá žiaria v rozmedzí 6 500-7000 Kelvinov, čo je zhruba rovnaká svetelná teplota ako LED diódy alebo prirodzené denné svetlo. Laserové svetlomety taktiež nemajú problém s vlnovými dĺžkami. Môžu blikať a zhasínať rovnako rýchlo ako LED diódy a sú rovnako prispôsobivé z hľadiska dynamického osvetlenia. Neočakáva sa však, že by nahradili LED diódy v pomocných aplikáciách, ako sú smerovky a brzdové svetlá.
V skutočnosti by laser nemusel nikdy nahradiť LEDky. Prečo? LED svetlá nie sú práve lacné, ale v porovnaní so sumou 10-tisíc eur, ktorú zaplatíte napr. Za laser svetlomety v BMW, okrem toho Laserové svetlá majú iba dve nastavenia „Vypnuté“ a „Spalujúci jas slnka“ :)

Okrem astronomických nákladov na to, čo sú v podstate len vylepšené svetlá, vytvárajú laserové svetlá oveľa viac tepla ako LED diódy a teda vyžadujú ešte väčšie a lepšie chladenie.
Ak nato ale máte, tak si určite zaobstarajte autíčko, ktoré ich má. V nočnóm rúšku tmy neuvidíte so žiadnymi inými lepšie.

ZHRNUTIE


Zdá sa, že LED diódy ponúkajú to najlepšie zo všetkých svetov. Sú jasnejšie ako halogény, majú dlhšiu životnosť a sú oveľa menej nepríjemné ako xenóny, sú za zlomok ceny laserových lúčov a sú univerzálnejšie ako všetky ostatné. Z dlhodobého hľadiska to vyzerá, že ak sa laserové svetlá nebudú výrazne lacnejšie, tak LED prevezmú svetový priemysel. Áno, sú drahšie ako bežné svetlomety - aj keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že ich pravdepodobne nikdy nebudete musieť vymeniť, sú teda z dlhodobého hľadiska výdrže najlepšie.

Ktoré svetlomety sú teda najlepšia voľba?


Za nás teda jednoznačne LED.


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.