Prechodová animácia | dovozyaut.sk
máj. 5, 2020

Výlety autom po Slovensku

Vylety autom po Slovensku blog Dovozy aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Cestovanie autom po celom Slovensku je tou najlepšou voľbou, ak chcete mať slobodu ísť tam, kde chcete. Na Slovensku je takmer 700 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, kde musíte platiť mýto. Cesta z Bratislavy do Košíc trvá približne päť hodín, do Banskej Bystrice alebo do Žiliny dve hodiny. Do štyroch hodín sa dostanete z Bratislavy do Vysokých Tatier.
Slovensko je však príliš malé na to, aby ste sa v ňom ponáhľali. Ak presmerujete z hlavných trás, na okresky, budete odmenení výhľadmi na lesy a polia, návštevou autentických menších miest a dedín a pocitu dobrodružstva. Najviac pôsobivé trasy sú v horských častiach stredného a severného Slovenska.

 

Spišské podhradie


GPS: 48°59′56″ 20°45′11″


Mesto sa nachádza v Hornádskej kotline, v údolí riečky Margecianka, asi 12 km východne od Levoče. Severne od mesta prechádza diaľnica D1 i cesta Levoča - Prešov, priamo mestom potom vedie cesta do Spišských Vlách a Košíc.
Spišské Podhradie bolo pôvodne sídliskom pod Spišským hradom.
Patrilo k Spoločenstvu spišských Sasov a už v 14. storočí sa vyvinulo vo významné stredisko remesiel. Roku 1412 sa mestečko dostalo do poľského zálohu. Významnou stavebnou pamiatkou v meste je románsky kostol s gotickými a neskôr klasicistickými prestavbami a s gotickým krídlovým oltárom z roku 1500 v interiéri. V meste sa nachádza renesančná radnica z roku 1546, renesančné a barokové remeselnícke a meštianske domy, kostol a kláštor milosrdných bratov, prestavaný v barokovom stýle a barokový mariánsky stĺp.
Mesto a jeho okolie patrí k atraktívnym cieľom turistov. V samotnom Spišskom Podhradí je 145 kultúrnych pamiatok, vrátane Spišského hradu, Spišskej Kapituly a niekoľkých chránených lokalít.

 

Biele karpaty


GPS: 48°53'37'' 17°50'6''


Na moravsko-slovenskom pomedzí sa nachádza čarovná krajina kopaníc, ktorá prekvapuje svojou malebnosťou a krásnymi výhľadmi. Oblé tvary sa tu často striedajú s vápencovými bradlami, ktoré sú po oboch stranách hranice chránené ako Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty.
Slovenská časť pohoria sa stala súčasťou CHKO Biele Karpaty v roku 1979. Vyhlásili ju na výmere 43 519 ha. CHKO sa rozprestiera na väčšine územia pohoria Biele Karpaty v dĺžke asi 80 km. Okrem toho zasahuje aj na územie susednej Myjavskej pahorkatiny. Patrí do neho oblasť v okolí Branča.
K najznámejším častiam CHKO patria prírodné rezervácie vyhlásené na ochranu bradiel v okolí Vršatského Podhradia, Červeného Kameňa, Lednice a Dolnej Súče. Zaujímavá je aj prírodná rezervácia Veľká Javorina chrániaca pôvodné lesné porasty najvyššieho vrchu pohoria. Správa CHKO Biele Karpaty sídli v Nemšovej.
Aj moravská strana Bielych Karpát je chránenou krajinnou oblasťou, ktorú v roku 1996 zaradili do siete európskych biosférických rezervácií UNESCO.

 

Hrad Ľubovňa


GPS: 49.31522, 20.699


Majestátny hrad spozoruje každý už z diaľky, stojí na vápencovom bradle a dáva najavo, že severovýchodnej lokalite Spiša vládne jedine on. V čase svojho vzniku sa hrad radil do systému pohraničných hradov na severe Uhorska. V tých časoch teda strážil uhorsko-poľské hranice, a tým chránil obchodnú cestu do susednej krajiny.
Počas svojho najslávnejšieho obdobia, hrad hostil mnohých významných kráľov, medzi ktorými nechýbali Žigmund Luxemburský a Vladislav II. Jagellovský. Hrad Ľubovňa v tom čase uchovával aj poľské korunovačné klenoty.
V súčasnosti nájdu návštevníci na Hrade Ľubovňa stále expozície hradného múzea. Navštíviť je možné aj hradnú kaplnku a skanzen v podhradí.


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.