Prechodová animácia | dovozyaut.sk
aug. 12, 2019

Veterán ako investícia.

Vetaran ako investicia - blog Dovoz aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Investori, ktorí majú dostatok peňazí, váhajú kam vložiť svoje peniaze. Dlhé roky bolo pravidlom, že najbezpečnejšia je investícia do zlata. No bublina, ktorá spľaskla nedávno, zobrala investorom i tento posledný „bezpečný“ prístav pre ich financie.

Štátne dlhopisy tiež už nie sú také 100%-tné ako si všetci mysleli, Grécka kríza ľuďom ukázala, že ani to nie je istota akú by hľadali. Akcie lietajú hore-dole, a tak je otázkou, čo sa dnes zhodnocuje najlepšie. Medzi výhodné investície sa dnes radia i veterány.

Pred rokmi, keď niekto kúpil napríklad klasické Ferrari za pár miliónov, vyzeral ako bohatý nadšenec. No zrejme už vtedy zopár chytrých hláv vedelo, čo robia. Najlepšie kúsky totiž zhodnocujú investíciu v desaťročnom horizonte viac než o 400 percent!

Samozrejme, bavíme sa tu o značkách ako Ferrari, Aston Martin, Porsche či Mercedes. A väčšinou sú to kúsky, ktorých sa vyrobilo menej ako 300, a dnes ich nájdeme už len v počte pár kusov. Medzi také môžeme zaradiť napríklad Ferrari 275 GTB (1960), Bentley Continental R (1953), alebo Lancia Aurelia B24S Spider America (1955).

Spomínané Ferrari 275 GTB v čase uvedenia na trh stálo niečo vyše 7000 Eur, čo na vtedajšie platy nebol malý peniaz, no nedá sa to porovnať s hodnotou, akú má dnes – ohromných 27 milión Eur. Situácia na trhu s veteránmi je dnes taká, že málo pracháčov chce svoje drahé investície vôbec predávať. 

Každý chce ešte chvíľu počkať a potom predať s čo najvyšším ziskom. Napriek tomu sa však dá kúpiť auto, ale treba ho poriadne preplatiť. Veľmi dobré zhodnotenie ukázal predaj Ferrari 275 (1966), ktoré majiteľ podržal iba rok, a dokázal ho minulý mesiac predať za dvojnásobok kúpnej hodnoty, teda 1,7 milióna Eur.

Výnosnosť investície:

Klasické autá – 395 %

Vzácne mince – 248 %

Známky – 216 %

Umenie – 199 %

Exkluzívne víno – 166 %

Bižutéria – 140 %

Hodinky – 76 % 

Pekný príklad je i nákup Ferrari 250 GT Berlinetta v roku 2003 za 1,2M dolárov a jeho predaj minulý rok za 6,7M. Samozrejme to, či takáto investícia je výhodná alebo na nej investor stratí, záleží od trendov a nájdení správneho kupca.

Dnes je v móde klasika zo 60-tych rokov, za desaťročie to môže byť špičkou v predaji McLaren F1 GTR alebo Veyron SS.

Každopádne ešte výraznejší rast cien veteránov sa očakáva v roku 2014, kedy sa oficiálne otvorí čínsky trh pre tento sortiment.

Že to pre niekoho bude výhodné, hovorí i štatistika organizácie Historic Automobile Group International (HAGI), ktorá udáva nárast cien oproti roku 1980 až 27-násobne. John Collins, špecialista na veterány Ferrari, jednému majiteľovi ponúkol za 250 GTO 32,1 milión libier. „Odmietol ma, majiteľ vie, že cena pôjde hore“ – dodal.

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.