Prechodová animácia | dovozyaut.sk
júl. 30, 2020

Príbeh Head-up displeja

pribeh head-up displeja - blog dovozy aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Head-Up Display, skrátene HUD je prvok aktívnej bezpečnosti, ktorý zobrazuje všetky dôležité informácie (rýchlosť, smer navigácie a výstražné upozornenia) priamo do vodičovho zorného poľa. Informácie sú premietané priamo na čelné sklo, pričom nie je rozptylovaná vodičovho pozornosť. Virtuálny obrázok sa objaví približne dva metre od vodiča, nad koncom kapoty.

 

Head-up display (displej vo výške očí) je zariadenie, ktoré premieta holografické informácie priamo do zorného poľa vodiča. Vďaka tomuto systému vodič nemusí spúšťať oči z vozovky a má k dispozícii všetky najdôležitejšie informácie. Head-Up Display býva tiež označovaný ako tzv. priehľadový displej.

 

pribeh head-up displeja - blog dovozy aut zo zahranicia

 

Informácia je na čelné sklo premietaná za pomoci projektora a systému zrkadiel umiestnených v prístrojovej doske. Na vodičov tento obraz pôsobí ako by bol umiestnený cca dva metre pred čelným sklom, čo zlepšuje čitateľnosť údajov. Vodič tak nemusí nielen odvracať zrak zo zorného poľa, ale nemusí ani preostrovať. Moderné priehľadové displeje sa vedia prispôsobovať aktuálnym svetelným podmienkam a sú plne nastaviteľné.

 

Princíp


Princíp priehľadového displeja je vcelku jednoduchý. Vnútri prístrojovej dosky je silný svetelný zdroj, ktorý cez priesvitný TFT displej a špeciálne tvarovaná zrkadla prenáša obraz na čelné sklo, ktoré slúžia ako projekčná plocha. Aby v dôsledku lomu svetla spôsobeného klenutým tvarom čelného skla nedochádzalo k vzniku dvojitého obrazu, je do čelného okna vložená tenká fólia, ktorá zabezpečuje prekrytie obrazov, a tým aj jeho ostrosť.

 

Výhody

Hlavnou výhodou head-up displeja je samozrejme, to, že máte všetky dôležité informácie pred sebou a nemusíte sa rozptylovať pohľadom na palubnú dosku. Ďalšiou výhodou je to, že premietané infomácie sa prispôsobia aktuálnym potrebám a sú vám priemetané vtedy keď ich potrebujete, napríklad maximálna rýchlosť ak vojdete na úsek kde sa zmenila. V neposlednom rade aj vzhľad. Veľa ľudom sa skrátka páči futuristická funkcia premietania na čelné sklo.

 

Externé head-up displeje

 

Nemá vaše auto head-up displej? To vôbec nevadí. Dnes už je funkcia head-up displeja zabudovaná vo veľa modeloch GPS navigácií, napríklad od značky Sygic, a samotná navigácia vám premieta na čelné sklo vśetko čo potrebujete. Predávajú sa aj úplne externé head-up displeje, ktoré si len pripevníte na palubnú dosku, či dokonca aplikácie na mobil, ktoré zvládnu nahradiť túto funkciu pomocou odrazu obrazu na čelné sklo.

 

História heads up displeja


Začiatky tejto technológie sa datujú do šesťdesiatich rokov minulého storočia. Vo vojenských lietadlách a vrtuľníkoch mali za cieľ minimalizovať informačné preťaženie pilota tým, že priamo v jeho zornom poli na čelnom skle sústreďovali najdôležitejšie informácie, potrebné na rýchlu reakciu. Ak ste videli napríklad film Top Gun, viete o čom je reč. Tom Cruise v ňom pomocou zamerania nepriateľa na Head-up displeji likviduje nepriateľské MIG-y jedna radosť. Prvým osobným automobilom s touto technológiou sa v roku 1988 stal Oldsmobile Cutlass Supreme. Od tej doby však uplynulo pekných pár rokov a dnes je tento užitočný doplnok po technickej aj funkčnej stránke omnoho ďalej.


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.