Prechodová animácia | dovozyaut.sk
sep. 7, 2020

Najzvláštnejšie cestné zákony

jedlo na volante - najzvlastnejsie cestne zakony - blog dovozy aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Austrália - prevážanie zemiakov

V roku 1946 prešiel zákon, ktorý nedovoloval prevážat viac ako 50kg zemiakov ľudom, ktorý nie súčasťou spoločnosti "Potato Marketing Corporation" alebo jej agenti. Policajti nemuseli nosiť váhu, hmotnosť mohli odhadnúť pohľadom na kopu zemiakov. V 50 rokov hrozila ľudom za porušenie vysoká pokuta, oficiálne platí zákon dodnes, no už dlho nie je dôkaz o prípade, že by niekto takúto pokutu dostal.

 

Cyprus - jedenie a pitie

Na cypre je zakázané jesť a dokoca aj piť za volantom vozidla, dokonca ani z fľaše, pretože vodič má mať obe ruky celý čas na volante. Takže pred najbližšiou jazdou na Cypre sa dobre najdzte a napite.

 

Francúzko - vlastný alkohol tester

Vo Francúzko platí zákon, podľa ktorého máte mať v aute vlastný, nepoužitý alkohol tester. Pôvodne malo byť za nedodržanie pokuta 11eur no táto časť zákonom neprešla a pri kontrole by ste mali byť len napomenutý a policajti následne použijú vlastný tester.

 

Nemecko - plná nádrž

Ak vám na Nemeckej dialnici dôjde benzín a kôli tomu budete musieť zastaviť na krajnici, hrozí vám pokuta 70eur. Dôvodom je to, že veľa diaľníc v Nemecku má neobmedzenú rýchlosť a zastavenie je o to nebezpečnejšie.

 

Japonsko - jazda s opitým vodičom

V Japonsku vám hrozia až tri roky vo väzaní alebo pokuta do 3500eur pokial sa veziete ako pasažier s vodičom, ktorý je pod vplyvom alkoholu. Alkohol za volantom tam berú naozaj seriózne.

 

Španielsko - slúchatká

V Španieslku je protizákonné šoférovať so slúchatkami v ušiach. Nezáleží pritom či telefonujete alebo počuvate hudbu.

 

Francúzko - žlté svetlá

Vo Francúzku platil od roku 1936 do roku 1993 zákon, ktorý nariaďoval do žlta sfarbené predné svetlá. Dôvod nie je úplne jasný, jeden zdroj hovorí o tom, že žlté svetlá pomohli vojakom identifikovať Francúzke vozidlá od nepriateľských počas vojny, druhý zas tvrdí, že to nemalo žiadny geopolitický význam ale išlo skrátka o neoslepovanie oproti idúcich vozidiel silným bielym svetlom.


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.