Prechodová animácia | dovozyaut.sk
mar. 2, 2020

Na čo si dať pozor pri kúpe auta?

Na čo si dať pozor pri kúpe auta zo zahraničia | dovozyaut.sk

Kúpa ojazdeného auta vždy so sebou prináša nejaké riziká. Do najväčšieho rizika sa však púšťame, ak sme nedostatočne vybavený či už technicky alebo znalosťami, ktorými by sme dokázali dôkladne zhodnotiť technický stav ojazdeného auta, ktoré sme si vybrali na kúpu. 

Na rozdiel od profesionálnych odborníkov, neskúsený zákazník veľmi ťažko zistí nedostatky kupovaného auta. Po kúpe auta v zlom technickom stave nesie človek zodpovednosť za svoj zlý úsudok. Vo väčšine prípadov od samého začiatku sa dovolania  spravodlivosti od bývalého majiteľa býva neúspešné. Kto neinvestuje, a nedá si preveriť auto zodpovednej a znalej osobe, s najväčšou pravdepodobnosťou bude niesť vysoké platby za servis. Kúpa ojazdeného auta ponúka vždy značné riziko. 

V dnešnej dobe môže človek veľmi ľahko doplatiť na svoju neznalosť. Pri kúpe ojazdeného auta od súkromnej osoby sa môže stať, že pri neskoršie zistených závadách  márne sa domáhame riešenia od bývalého majiteľa.pokazene auto Výnimkou sú prípady, kde je možné dokázať predávajúcemu podvod a zámerné uvedenie kupujúceho do omylu. Dokazovanie v týchto prípadoch je tak isto ťažké a kupujúci má veľmi zriedka šancu takýto spor právne vyhrať, keďže sa jedná o používanú vec a je ťažko dokázateľné v akom stave sa nachádzalo v čase kúpenia a to aj so znaleckým posudkom a asistencie dobrého právnika. Pri kúpe ojazdeného auta od súkromnej osoby je mnoho rizík, avšak dobrá rada je nad zlato a to platí aj v tomto prípade.

V prípade, že si necháte auto doviesť vám všetky tieto starosti odpadajú, lebo o všetko sa postaráme my, preveríme techniocký stav aj pôvod auta aby ste nekupovali mačku vo vreci.

Čím sa riadiť ak sa rozhodneme si kúpiť ojazdené auto na vlastnú päsť.

Neunáhlite sa v hľadaní správneho auta.

Na dnešnom trhu s ojazdenými autami a veľkou dostupnosťou internetu je široká škála možností pri výbere správneho auta, či už u kupa autanás na Slovensku alebo mimo Slovenskej republiky. Pri výbere toho správneho auta by vám mal slúžiť po zvážení všetkých ponúk zúžený okruh aut, ktorý by mal byť v počte minimálne tri najlepšie modely na kúpu auta.

Skúšobná jazda by mala byť vždy dlhšia, kde si dôkladne môžeme preveriť technický stav podvozku, radenia a správania sa auta na vozovke. Pokojne navrhnite predávajúcemu napríklad jazdu na diaľnici kombinovanú s dostatočnou jazdou v meste.

Diskutujte s majiteľom a pýtajte sa na prípadné nedostatky auta. V prípade, že vám klame pri obhliadke a povie, že je úplne v poriadku, ale natrafíte na nedostatok, ktorý je pomerne vážny, zbystrite pozornosť pri pokračovaní v obhliadke alebo jednoducho od kúpy upustite. Je rozumnejšie radšej si počkať na serióznejšieho predávajúceho s lepšou ponukou ako kúpiť ojazdené auto v zlom technickom stave.

Pri kúpe ojazdeného auta si dávajte pozor aj na to, čo vám majiteľ k autu dáva a či je v plnom počte napríklad ručné náradie, rezervná pneumatika, návod na obsluhu vozidla. Taktiež pokiaľ predajca uvádza, že auto disponuje servisnou knižkou, preverte si, či vám ju k autu dal a či je vyplnená ako uvádzal v inzeráte.

Pri testovacej jazde s ojazdeným autom by sme sa mali riadiť s pár základnými pravidlami:

Šoférujte sám. Keď ste v pozícii pasažiera, tak veľmi ťažko sa vám zisťujú nedostatky pri riadení.testovacia jazda

Ak vám to situácia dovolí, vyskúšajte všetky rýchlosti, aj spiatočku a na každej rýchlosti skúste ísť chvíľku. Vyskúšate si tým či náhodou nieje chybná prevodovka a nevyskakuje nejaká rýchlosť.

Rôznorodá trasa, zákruty, nutnosť prudšieho zabrzdenia a taktiež vyskúšajte prejazd cez retardér či sú tlmiče a nápravy tuhé.

Pri kúpe ojazdeného auta nezabúdajte aj na také detaily, ako je overenie všetkých údajov – rok výroby, VIN číslo, meno majiteľa musí byť totožné ako meno predávajúceho. V dnešnej dobe sa stretávame často s tým, že predávajúci v inzeráte na internete zadá novší ročník roku výroby auta a tým si umelo navýši cenu auta.

Dbajte na dôkladné vyplnenie a hlavne pravdivosť údajov, skontrolujte si priamo na mieste pri vypisovaní kúpno-predajnej zmluvy. Môžete tak predísť zbytočným komplikáciám a problémom.

Všetko má svoj čas, preto aj kúpa auta si vyžaduje značný čas. Dopredu si naplánujte obhliadku a vždy si nechávajte časovú rezervu, aby ste mohli rozhodovať pri kúpe ojazdeného auta správne a bez nátlaku časovej tiesne alebo zverte všetky tieto kroky profesionálom a vy si už len užívajte vaše nové auto.

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.