Prechodová animácia | dovozyaut.sk
okt. 7, 2020

Druhy svetlometov - Xenóny

Druhy svetlometov Xenony - dovoz aut zo zahranicia | dovozyaut.sk

Tento druh svetiel debutoval v roku 1991 na BMW radu 7 a odvtedy je zdrojom kontroverzií. Na rozdiel od halogénov a svetiel so zapečateným lúčom xenóny nepoužívajú vlákno. Odborne sa jedná o takzvané „halogenidové výbojky“, ktoré sú veľmi populárne ako svetlá do vnútorných skleníkov. Stretnúť sa s nimi môžete tiež na pouličnom osvetlení pred vašim domom.
Cez tieto svetlomety prechádza veľmi silný elektrický výboj vysokého napätia. Vo vnútri žiaroviek je zmes plynov vrátane xenónu a argónu a kovy vo forme pary ako ortuť a halogenidy. Elektrický výboj roztaví kovové pary a premení ich na plazmu. V zásade to je presne to, ako funguje plazmový horák.

Takýto prúd plazmy žiari presne rovnakým odtieňom modrobielej, aký by ste si bežne spájali so zváraním alebo bleskami na oblohe. Reflektor odráža takýto prúd smerom na cestu. Pretože svetlo z týchto žiaroviek je také intenzívne, ponúka veľa všestrannosti, pokiaľ ide o zaostrovanie. Môže byť zaostrené až na veľmi úzky lúč, ktorý sa tiahne ďaleko pred autom, alebo rozšírený tak, aby vyplnilo do šírky oblasť pred autom.
Plusom je, že tieto žiarovky veľmi efektívne produkujú obrovské množstvo svetla v modro-bielom spektre. Tieto dlhšie vlnové dĺžky sa dostanú ďalej a rozptyľujú sa menej ako žltšie vlnové dĺžky, takže ponúkajú väčší potenciál rozhladu do väčšej vzdialenosti. Z čisto funkčného hľadiska sú xenóny doteraz jeden z najelpších typov svetiel. Nakoľko nemajú taviacie vlákno, xenóny zvyčajne vydržia oveľa dlhšie ako halogény.

Majú však aj niekoľko negatívnych stránok. Týmto svetlám napríklad trvá niekoľko sekúnd, kým udrú iskru, zahrejú sa a dosiahnu plný jas. Zapínajú sa teda pomaly a nemožno ich rýchlo zapnúť a vypnúť. Skutočnosť, že vylučujú obrovské množstvo vysoko zaostreného modrobieleho svetla, spôsobuje, že sú pre ostatných vodičov dráždivejšie. Svetlo v tomto spektre utlmuje nočné videnie človeka rýchlejšie ako akékoľvek iné; takže sada xenónov nielenže oslní prichádzajúcich vodičov “kilometer” pred nimi, ale doslova ich oslepý pred akýmkoľvek slabším zdrojom svetla. Vrátane červených zadných svetiel vozidiel nachádzajúcich sa pred vami.
Pokiaľ vám teda ide v prvom rade o výkon svetiel, je ťažké poraziť kvalitný xenón. Zdá sa, že robia dokonale všetko, čo by ste od svetlometov chceli. Táto dokonalosť však má aj pár negativných faktorov pre vás či všetkých ostatných na cestách okolo vás.

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.