Ako letecký priemysel ovplyvnil ten automobilový (2. časť)

Ako letecký priemysel ovplyvnil ten automobilový (2. časť)

 

Radar

Táto technológia vznikla pod názvom Radio Detection And Ranging a bola vynájdená mnohými krajinami v 30. rokoch 20. storočia zhruba nezávisle od seba, pretože to bolo obrovské tajomstvo. V tom čase sa celý svet bál leteckého bombardovania rovnakým spôsobom, ako sa dnes bojíme jadrových rakiet, a radar pomohol vyrovnať rovnaké podmienky - teoreticky - včasným varovaním pred útočiacimi bombardérmi.

Jeho prvými úspešnými adaptérmi boli Briti, ktorí využívali radarový systém Chain Home na nasmerovanie svojich bombardérov proti nemeckému Luftwaffe počas bitky o Britániu v roku 1940.

 

Radar v automobiloch

Princíp radaru sa prvýkrát použil vo svete automobilov, keď spoločnosť Toyota namontovala svoje zariadenie „Back Sonar“ na svoju Toyota Corona z roku 1982, čo pomohlo procesu parkovania vydaním pípnutia, keď sa auto priblížilo k automobilu za ním. V roku 1998 použila spoločnosť Mercedes-Benz radarovú technológiu vo svojej triede W220 S, aby poskytla svetu prvý radarom vedený adaptívny tempomat dostupný v sériovo vyrábanom automobile. Okrem toho radar často pužíva polícia vo forme kamier na meranie rýchlosti.

 

GPS navigácia

Strata, vyčerpanie paliva a zrážka boli pre lietadlá veľmi bežným spôsobom na pád v rokoch počas a po druhej svetovej vojne. Aby sa tomu zabránilo, vláda Spojených štátov začala v 50. rokoch 20. storočia spúšťať sériu satelitov na pomoc s globálnym umiestnením svojich lietadiel, lodí a ponoriek v systéme s názvom TRANSIT.

Keď bol úplne uvedený do prevádzky v roku 1993, nahradil ho presnejší systém s názvom Global Positioning System (GPS), ktorý bol verejne dostupný koncom osemdesiatych rokov.

 

GPS v automobiloch

Mazda Eunos Cosmo sa stal prvým sériovo vyrábaným autom vybaveným satelitným navigačným systémom GPS v roku 1990. BMW 7. série (E38) sa stalo prvým európskym autom s technológiou v roku 1994. Až do dnešného dňa je všetko zariadenie podporujúce GPS prevádzkované so súhlasom amerického letectva.

 

Vstrekovanie paliva

Technológia vstrekovania paliva výrazne zlepšuje hospodárnosť, výkon a spoľahlivosť paliva a bola prvýkrát použitá v leteckom motore Antoinette V8. Táto technológia sa v druhej svetovej vojne rozšírila v bojových lietadlách, najmä v nemeckých, ako je Messerschmitt Bf 109, čo im dáva výhodu pri vysokorýchlostnej manipulácii.

 

Vstrekovanie paliva v automobiloch

Jedným z najvýznamnejších motorov so vstrekovaním paliva bol Daimler-Benz DB 601 V12, ako sa používa v Messerschmitte Bf 109. Po vojne Daimler už nepoužíval motor v predchádzajúcej aplikácii, ale potreboval vysoko výkonnú pohonnú jednotku pre nové športové vozidlo, ktoré malo symbolizovať jeho sebavedomý vznik do povojnového veku. Vzal tak dizajn 601, znížený na polovicu počtu valcov a zmenšil ho z 33,9 litrov na 3,0 litra, ktorý mal výkon 240 koní.

Preto mal Mercedes-Benz motor pre svoju novú 300SL „Gullwing“ - jedno z najslávnejších automobilov, aké kedy bolo vyrobené, predstavené v roku 1954 na autosalóne v New Yorku. Využívalo mechanické vstrekovanie paliva; elektronické vstrekovanie paliva prišlo do rôznych vozidiel Chrysler v roku 1958.

 

Preplňovanie

Turbodúchadlo núti stlačený vzduch do spaľovacej komory motora, aby sa vytvoril ďalší výkon. Kým bolo prvýkrát patentované v roku 1905, až v roku 1915 bolo turbodúchadlo prvýkrát namontované na spaľovacom motore. Francúzsky inžinier August Rateau (1863-1930) nainštaloval turbo na motory Renault používané francúzskymi stíhacími lietadlami počas prvej svetovej vojny. Jeho dômyselný systém pomohol zachovať rovnakú úroveň tlaku vzduchu v motore bez ohľadu na výšku lietadla, a tak si zachoval svoj výkon aj napriek nižšiemu tlaku vzduchu vo vyššej nadmorskej výške.

 

Preplňovanie v automobiloch

Turbodúchadlá v súčasnosti vo veľkej miere používajú spaľovacie motory v automobiloch a pretože pomáhajú vyrábať slušné množstvá energie z relatívne malých motorov, sú kľúčovou súčasťou pri zlepšovaní úrovne spotreby paliva. Sú tiež životne dôležité pre dieselové motory, ktorých prirodzená mdlosť je výrazne neutralizovaná turbodúchadlom.Team Dovozy Áut